אביזרים ומערכות בטיחות רכב

מטרת מערכות הבטיחות ברכב נועדו לצמצם נזקי גוף ולהגביר את סיכויי ההישרדות של הנוסעים בעת תאונה. במאמר זה נסביר ונפרט אודות המערכות הבאות:

  • מערכת ESP – מערכת בקרת יציבות אלקטרונית
  • מערכת LDW – מערכת התראה לסטייה מנתיב
  • מערכת FDW – מערכת בטיחות לשמירת מרחק (מלפנים)
  • מערכת ABS – מערכת למניעת נעילת גלגלים 

Material: cheskyw © 123RF.COM

ESP - מערכת בקרת יציבות אלקטרונית

באנגלית: Electronic Stability Program
ESP כולל כמה פיסות טכנולוגיה הפועלות יחד כדי לשמור על המכונית בבטחה על הכביש, בשליטה והכוונה לכיוון הרצוי. מערכת זו כוללת את מערכת ה-ABS ובקרת המשיכה (TCS).
בזמן הנהיגה בפעולות ה-היגוי, האצה ובלימה, חיישנים רבים עוקבים אחר התנהגות המכונית ושולחים נתונים למחשב מרכזי. לאחר מכן מחשב זה משווה את מה שהנהג עושה לאיך שהמכונית מגיבה. אם, למשל, הנהג פונה בחדות שמאלה או ימינה, אך המכונית חורשת ישר לפנים (אולי מכיוון שהכביש רטוב מאוד או מחליק), המחשב יכול לזהות זאת ולהורות למערכות המכונית להיכנס לפעולה.

19 Collition Avoidance System

FDW - מערכת בטיחות לשמירת מרחק (מלפנים)

באנגלית: Forward Collision Warning
מערכת התראה מפני התנגשות חזיתית היא תכונת בטיחות "אקטיבית" המזהירה את הנהגים במקרה של התנגשות חזיתית קרובה. כאשר הרכב המצויד במערכת FCW מתקרב יותר מדי לרכב אחר שלפניו, מתרחש איתות חזותי, קולי ו/או מוחשי כדי להתריע בפני הנהג על המצב.

LDW - מערכת התראה לסטייה מנתיב

באנגלית: Lane Departure Warning system
מערכת התראה על יציאה מנתיב היא מנגנון שנועד להזהיר את הנהג כאשר הרכב מתחיל לצאת מהנתיב שלו, אלא אם כן מופנה אות פנייה בכיוון זה. מערכת זו נועדה למזער תאונות על ידי מענה לגורמים העיקריים להתנגשויות: שגיאת הנהג, הסחות דעת ונמנום, והתעסקות בטלפון הנייד בזמן נהיגה.

ABS - מערכת למניעת נעילת גלגלים

באנגלית: Anti-Lock Braking System
מערכת למניעת נעילת גלגלים היא מערכת בטיחות המותקנת ברכב ומונעת את נעילת הגלגלים בזמן בלימה (חזקה) ובכך מונעת החלקה כתוצאה מהבלימה ומאפשרת לנהג להמשיך לשלוט ברכב.

טבלת מערכות הבטיחות הקיימות בסימולטור רכב באפי

ראשי תיבות

שם באנגלית

שם בעברית

שם במשרד הרישוי

LDW

Lane Departure Warning system

מערכת התראה לסטייה מנתיב

בקרת סטייה מנתיב

FCW

Forward Collision Warning

מערכת בטיחות לשמירת מרחק

ניטור מרחק מלפנים

ESP

Electronic Stability Program

מערכת בקרת יציבות

בקרת יציבות

ABS

Anti-Lock Braking System

מערכת למניעת נעילה בבלימה

ABS

תעודת זהות רכב

מתוך סימולטור באפי – תעודת זהות לרכב: בחלק התחתון של התמונה ניתן לראות את מערכות הבטיחות, כפי שהן מופיעות ב-באפי. בנוסף, באפי יודעת לזהות באופן אוטומטי את מערכות הבטיחות של הרכב לאחר בחירתו (בכפוף לנתונים המפורסמים ע”י משרד התחבורה).

Top
Skip to content